Slágermúzeum: Megszületett Rökk Marika, színész-táncosnő, operettprimadonna. 102 éve

Megszületett Rökk Marika, színész-táncosnő, 102 éve operettprimadonna

Rökk Marika (Kairó, 1913. november 3.Baden bei Wien, 2004. május 16.) színész-táncosnő, operettprimadonn

1913-ban született Kairóban, magyarországi német család gyermekeként. Első fellépése Budapesten volt, egy gyermekbalettben. A Rökk család 1924-ben Párizsba költözött, és rá egy évre Rökk Marika már a Moulin Rouge-ban, a Hoffmann Girls táncegyüttesben táncolt. Fellépett a New York-i Broadway-n is, de közben iskolai tanulmányait is folytatta. Európában 1929-től aratott nagy sikereket, és évtizedeken keresztül az operett egyik csillaga volt egész Európában. Budapesten A cirkusz csillaga című operettben szerepelt. Ezt a szerepet Bécsben is eljátszotta, szintén nagy sikerrel.

Nagysikerű revüsztárként és operettprimadonnaként a film felé fordult. Kezdetben brit és magyar filmekben szerepelt, 1933-ban Berlinben telepedett le. A férje, Georg Jacoby által rendezett zenés produkciókban lépett fel, osztrák és német filmek népszerű sztárja lett. Szemére vetették, hogy a náci időszakban Goebbels propagandafilmjeiben szerepelt, emiatt a világháború után egy időre eltiltották a filmezéstől.

1948-tól szerepelhetett ismét filmekben, de már nem volt olyan sikeres, mint a háború előtt, ezért inkább visszatért a színpadra. Operett- és musicalszerepekben ismét az élvonalba került. 1951-ben a német Csárdáskirálynőben szerepelt, majd az 1962-es osztrák Denevérben. Ez évtől sokat szerepelt Németország, valamint Hollandia és Belgium nagyobb városaiban operettekben és musicalekben. 1968-ban Bécsben nagy sikert aratott a Hello, Dollyban. Ebben az évben Fred Raul vette el feleségül.

Németországban forgatott filmjeinek kópiái Hitler főhadiszállásáról hadizsákmányként a Szovjetunióba kerültek, ahol rövidesen elkezdték szabadon bemutatni mozikban, majd a TV-ben és országszerte igen népszerű lett.

1984-ben visszavonult, és ápolta súlyosan beteg második férjét, aki 1985-ben halt meg. Operettekben később is fellépett. 1992-ben, Kálmán Imre születésének 110. évfordulója alkalmából Budapesten lépett fel Marica grófnő szerepében. Ezt a szerepet több mint hétszázszor adta elő élete során. Rökk Marika 91 éves korában, Badenben hunyt el.