Slágermúzeum: Budapesten megszületett Aradszky László táncdalénekes. 80 éve

Budapesten megszületett Aradszky László táncdalénekes (Isten véled édes Piroskám).

Aradszky László (Budapest, 1935. szeptember 20. –) magyar énekes, olaszos slágereivel a hatvanas években a magyar tánczene egyik legnépszerűbb előadója.

Előadói karrierje előtt a Töltőtolljavító Ktsz. dolgozója volt. 1958 és ’60 között az Országos Szórakoztatózenei Központ stúdiójában Vécsey Ernő, 1960-tól ’62-ig a Magyar Rádió Tánczenei Stúdiójában Balassa P. Tamás növendéke volt. Ezt követően magánúton tanult Gyulai Erzsébetnél.

1963-ban a Magyar Rádió Tessék választani! könnyűzenei versenyén megosztott első helyezést nyert Még ide-oda húz a szív című dalával (dalszerzők: Dobos Attila és S. Nagy István). Ettől kezdve sorban jöttek a rádió- és hanglemez-felvételek.

1966-ban a Magyar Rádió Made in Hungary hangversenyét az Isten véled édes Piroskám című versenydallal megnyerte (dalszerzők: Dobos Attila és Szenes Iván). Röviddel később ezzel a koronggal lett a magyar hanglemezgyártás történetének első aranylemezes énekese. Két hónap leforgása után a második is, hiszen a Lovas–S. Nagy (Pókháló az ablakon…) dallal elérte a több mint százezres példányszámot. Valamennyi nagy fesztivál döntőse volt.

Az 1967-es fesztiválon az Annál az első ügyetlen csóknál (dalszerzők: Dobos Attila és Szenes Iván) című dallal a második helyezést érte el, előadói díjat nyert és a táncdalfesztiválok első aranylemezese is lehetett.

Gyakran szerepelt a beatelőadók között is a slágerlistákon. 1969-ben jelent meg első nagylemeze. A hetvenes években eltűnt a nyilvánosság elől, külföldön énekelt. 1986-ban Újra itt vagyok címmel nagylemeze jelent meg, amelynek dalait popzenészek írták.

Dobos, Lovas és Payer után 1997-ben megjelent Kaszás Péter és azóta ő írja Aradszky László dalait. Három CD-t készítettek ez idő alatt: Különös boldogság, Lady D. (1998) és az Olaj a tűzre.

Az 50 éves pályája során eddig számtalan európai országban fellépett a hazai szereplések mellett, több ízben járt Kanadában, Amerikában, de megfordult Ausztráliában is.

Legismertebb dalai:

• Még ide oda húz a szív
  • Isten véled édes Piroskám (video)
  • Pókháló van már az ablakon
  • Nemcsak a húszéveseké a világ

Vécsey Ernő és Balassa Tamás tanítványa volt. 1962-ben a "Tessék választani" tánczenei verseny győztese lett, 1967-ben előadói díjat nyert a táncdalfesztiválon. Az első magyar aranylemezt ő kapta az "Isten véled édes Piroskám" című lemezért, majd a "Pókháló van már az ablakon" és az "Annál az első ügyetlen csóknál, drágám" is aranylemez lett. Vendégszerepelt az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában, a Szovjetunióban, a Német Demokratikus Köztársaságban, Csehszlovákiában, Olaszországban, Franciaországban, Romániában, Kubában és Jugoszláviában.