Slágermúzeum: 74 éve mutatták be az 'Óz, a csodák csodája' című filmet.

Bemutatták az 'Óz, a csodák csodája' című filmet.

Az Óz, a csodák csodája (The Wizard of Oz) című film L. Frank Baum népszerű meseregényének filmváltozata. (Az eredeti mű címe magyarul is azonos, de Óz, a nagy varázsló címmel is megjelent, eltérő fordításban.)
A film 1939-ben készült, Judy Garland, Ray Bolger, Bert Larh és Jack Haley főszereplésével. Victor Fleming alkotása az Óz-könyv legsikeresebb filmváltozata. A két Oscar-díjjal jutalmazott film világhírűvé tette az akkor még csak 17 éves Judy Garlandot. A film sok mindenben eltér a könyvtől, sok benne az újítás.

A történet

Dorothyt egy forgószél Óz birodalmába repíti, ahol Glinda, a Jó Boszorkány adja tudtára, hogy elpusztította a Gonosz Keleti Boszorkányt. Dorothy a Jó Boszorkánytól megkapja a Gonosz Boszorkány Piros Cipellőjét, ám a Nyugati Boszorkány (A Keleti Boszorkány húga) megharagszik a lányra, s meg akarja szerezni tőle a varázscipőket. A Sárgaköves Úton Dorothy elindul Smaragdvárosba, hogy Óz, a nagy varázsló hazarepítse a fekete-fehér Kansasba. Útközben találkozik a Madárijesztővel, a Bádogemberrel és a Gyáva Oroszlánnal, akiknek ész, szív és bátorság kell. Ők is Dorothyval mennek. Útközben a Nyugati Boszorkány elrabolja a lányt, de ő a barátai segítségével legyőzi a gonosz boszorkányt, aki elolvad. A nagy Ózról pedig kiderül, hogy csak egy közönséges szélhámos, de Glinda segítségével mindenki megkapja, amit akar, Dorothy pedig végre hazajut, azaz felébred.

SOMOGYI LÁSZLÓ üzente 10 éve

Még az ÉN gyermekkoromban (60-as évek eleje) is igen népszerű film volt az "Óz . . . "

Kustra Gábor üzente 10 éve

Kedves László,lehet így is értelmezni,de hogy a film L. Frank Baum népszerű meseregényéből készült az kétségtelen.Azt hiszem a nagy közönség ezt ismeri jobban,hogy milyen politikai okok játszottak közbe ezt nem ismerem,de ha így volt köszönöm,ezzel is több ismeretre tettünk szert.Üdv.Gábor

Vizeli László üzente 10 éve

Az eredeti mű közgazdasági vonatkozású meseként született, az Egyesül Államokban ekkor folyt a vita az arany alapú fizetőezköz hitelpénzre cseréléséről. (A rendelkezésre álló arany mennyisége ekkor már nem képes fedezni a gazdaság csereeszközének mennyiségét.) Óz nem más, mint az uncia (oz), mint súlymérték. A sárgatéglás út pedig azok az aranyrudak (téglák), amiknek az erőltetése már nem vezet sehová, csak egy látszat világba, ahol egy hatalom nélküli "varázsló" él, aki elárulja magáról, hogy semmit sem tud. Azok, akik hozzá fordultak, mindennnel rendelkeznek, amire szükségük van, hisz a kalandok során bebizonyították, hogy van szívük, bátorságuk és eszük (áru és/vagy szolgáltatás fedezet, ami a gazdaság teljesítményéből ered.)

Kedves Gábor, sok minden eszembe jut az Óz-ról, ahogy már irtam is a videó alá. Nemcsak mint gyerek éltem át, hanem azóta a filmvilág is a kedvencem lett. A film rendezőjét épp az Óz-tól hivták át, hogy rendezze meg az Elfújta a szél c filmremeket. Victor Fleming öröközöldet alkotott, az meg 10 Oscart kapott.
Judy Garland örökifjú marad az Óz miatt, pedig a lánya is nagy művész lett, Lisa Minelli a Kabaré c. filmben alkotott maradandót. Szóval nagyon köszönöm a megemlékezést a filmről, a zenéről már alig merek irni, mert tele lesz az oldal:))). A film zenéje is gyönyörű, amit felraktál az már megmarad, ha eddig nem felejtettük el. Üdvözlettel: Irén