Slágermúzeum: 2013.Jún.23. 86 éve született Bob Fosse.

Megszületett Bob Fosse amerikai színész, rendező, író, a Chicago című musical társszerzője.

Cabaret11.jpg

1927. június 23-án született Chicagóban. Már srácként a tánc izgatta a legjobban, középiskola után egy barátjával turnézni kezdtek a nagyváros környékén. Egyik burleszkjüket annyira szórakoztatónak találták, hogy Fosse hamarosan a hadsereg kötelékében, a csendes-óceáni térségben állomásozó amerikai katonákat szórakoztatta. Leszerelése után Hollywood felé vette az irányt, 1953-ban mindjárt három filmben is szerepet kapott, a kritikusok érdeklődését azonban csak a Csókolj meg, Katám, pontosabban annak Fosse által koreografált jelenete keltette fel.

Az ötvenes évek végén rendezőként is debütált, első filmjét azonban csak egy évtizeddel később forgatta. Először a színpadon már nagy sikert aratott Sweet Charityt vitte filmre, második szélesvásznú alkotása az 1972-ben készült Kabaré, amelyet nyolc Oscar-díjjal tüntetettek ki. Abban az évben még a Tony- és az Emmy-díjat is neki ítélték. Következő filmjét, az 1974-es Lenny-t szintén jelölték az Oscar-díjra, de Fosse üres kézzel távozott a gáláról. Az 1979-es Mindhalálig zene (All That Jazz) újabb Oscar esőt hozott, Fosse önéletrajzi ihletésű filmje négy kategóriában nyert s a cannes-i filmfesztiválról is díjjal tért haza. A rendező utolsó filmje az 1983-ban készült az Egy aktmodell halála volt, ami a híres-hírhedt kanadai születésű modell és színésznő, a fiatalon elhunyt Dorothy Stratten életéről szólt. Ez volt egyetlen olyan filmje, ami komolyan megosztotta a szakmát és a kritikusokat.

A legendás rendező, táncos, koreográfus szívroham következtében halt meg alig hatvanévesen Washingtonban. Művészi hitvallása így szólt: "Élj úgy, mintha ez lenne az utolsó napod, dolgozz úgy, mintha nem lenne szükséged a pénzre, és táncolj úgy, mintha senki sem látna".